چرا پوست چروک می‌شود؟ آشنایی با کرم ضد چروک
چرا پوست چروک می‌شود؟ آشنایی با کرم ضد چروک

چرا پوست چروک می‌شود؟ آشنایی با کرم ضد چروک، چروک پوست صورت، خطوط و چین‌های کوچک و خط‌مانندی هستند که روی پوست صورت ایجاد شده و معمولاً با پیری و روند طبیعی پیری پوست مرتبط می‌شوند. این تغییرات طبیعی پوستی ناشی از کاهش کلاژن، الاستین و رطوبت در لایه‌های پوستی بوده و سبب می‌شود افراد اعتماد به نفس خود را از دست بدهند. البته چروک پوست لزوما به خاطر پیری به وجود نمی‌آید، بلکه به خاطر عوامل دیگر و حتی برای افراد جوان‌تر هم پیش می‌آید که سبب شده تعداد زیادی از بانوان جوان، به روش‌های مراقبت از پوست روی بیاورند. اگر شما هم جز این افراد هستید، در این مطلب همراه ما باشید تا شما را انواع و اقسام کرم ضد چروک و خواص آن‌ها آشنا کنیم.

چرا پوست چروک می‌شود؟

چروک‌های پوستی بخاطر دلایل مختلفی به وجود می‌آیند و با دانستن این علت‌ها می‌توان آن‌ها را کاهش داد و تا حد زیادی از ایجادشان جلوگیری کرد. بالا رفتن سن یکی از مهم‌ترین و رایج‌ترین دلایل ایجاد چروک‌های پوستی بوده ولی تنها علت آن نیست. با بالا رفتن سن افراد، تولید کلاژن و الاستین در پوست کاهش می‌یابد و از همین رو پوست، شادابی و طراوت خود را به مرور زمان از دست می‌دهد. کلاژن باعث سفتی پوست می‌شود و الاستین نیز انعطاف‌پذیری آن را حفظ می‌کند. کاهش این دو ماده موجب ایجاد چین و چروک‌هایی در صورت می‌شوند که در اغلب موارد خوشایند افراد نیستند. عوامل دیگر چروک‌ شدن پوست عبارت‌اند از:

  1. عوامل محیطی و نور خورشید؛ تابش اشعه‌ی ماوراء بنفش (UV) خورشید، آلودگی هوا و آسیب‌های ناشی از دود سیگار و استفاده‌ی نادرست از محصولات آرایشی و بهداشتی بی‌کیفیت می‌تواند کلاژن و الاستین پوست را تخریب و ایجاد چروک‌های پوستی را تسریع کند.
  2. تغذیه‌ی نامتعادل و عادت‌های ناسالم؛ مصرف دخانیات، الکل، تغذیه‌ی نامناسب و خواب کم می‌توانند تأثیرات منفی روی پوست داشته باشند و موجب ایجاد چروک‌های زودرس شوند.
  3. ژنتیک؛ نوع ژن افراد و ژنتیکی بودن چروک‌ پوست نیز ممکن است در شدت و زمان ایجاد چروک‌ها نقش داشته باشد.

البته به این نکته توجه داشته باشید که چروک‌های پوستی از هر نوعی که باشند می‌توان آن‌ها را درمان کرد.

کرم ضد چروک چیست؟

در میان انبوهی از محصولات مراقبت پوستی، کرم ضد چروک یک محصول آرایشی و بهداشتی بوده که با استفاده از آن، افراد می‌توانند به کاهش چین و چروک‌های پوستی خود کمک کنند. این کرم‌ها معمولاً شامل ترکیبات مختلف و منحصر به فردی هستند که به افزایش تولید کلاژن، الاستین، آنتی‌اکسیدان‌ها و مواد مغذی برای پوست کمک می‌کنند. با استفاده از این محصول، علاوه بر داشتن پوستی بدون چروک و شفاف، پوستی نرم و لطیف هم برایتان به ارمغان خواهد آمد. برخی از کرم‌ها و محصولات ضد چروک شامل ترکیباتی هستند که تحریک تولید کلاژن را در پوست بهبود می‌بخشند. این ترکیبات می‌توانند از جمله موارد زیر باشند:

  • رتینول
  • آلفا هیدروکسی اسیدها
  • ویتامین C
  • ویتامین E
  • پپتید‌ها

البته باید گفت موارد ذکر شده تنها بخشی از ترکیبات اصلی ضدچروک‌ها بوده‌اند و معمولا ترکیبات در کرم‌های ضد چروک گوناگون متفاوت است از همین رو بهتر است برای انتخاب و تهیه‌ی بهترین کرم ضد چروک از پزشک متخصص پوست کمک بگیرید.