اگر هک شدیم چه کنیم ؟ ، به نظر می آید در این روزها که خبرهای زیادی در دنیا درباره هک شدن حساب های شخصی و اینترنتی و حمله های سایبری به کاربران را شنیده اید . طبیعی است خبر داشتن از این که بعد از هک باید چه کارهایی را انجام دهید ، کمک فراوانی را به ما می نماید .


هیچ اتفاقی در فضای مجازی بدتر از این نمی باشد که بفهمید مورد حمله و نفوذ هکرها قرار گرفته‌ا ید و در آن زمان فقط به کلیه ی اطلاعات شخصیتان همانند : رمز حساب‌های بانکی ، عکس‌های خصوصی ، مدارک ، فایل‌ های ذخیره شده فکر می کنید قرار است چه بلایی به سرشان بیاید
با اینکه حفظ و برگرداندن اطلاعات از دست رفته و یا لو رفته در خیلی وقت ها غیرممکن است ولی با این حال در زیر به روش ها و نکته های مهم و کوچکی اشاره می نماییم که می ‌تواند دوباره اتفاق افتادن این مدل اتفاقات پیشگیری نماید


از خود بپرسید که چگونه هک شدم ؟


با این که با پرسیدن این سوال از خودتان نمی‌توانید چیزی را درست کنید ، اما با این حال این سوال می ‌تواند هشداری ذهنی درست نماید تا در موقعیت های دیگر از حواس پرتی ها و عاقبت ها آن جلوگیری نمایید . 
همیشه پول از اهمیت بالایی برخوردار است . برای مثال ، درنظر داشته باشید بعد از رفتن به بانک و گرفتن پول زیادی ، آن را در جیب شلوار و یا کیف پولتان قرار داده اید و وارد خیابان می شوید . وقتی که دزد به شما حمله می کند ، تنها چیزی که به فکرتان می آید ، پولی که با خود همراه دارید می باشد . پس باید انتظار مجرمان اینترنتی نیز همچنان به دنبال پول و یا منافع بزرگ دیگری هستند و به این دلیل به حساب های کاربری شما حمله می نمایند .
از دیگر روش های طبیعی کاربران ، به‌روزرسانی نرم‌ افزارهای آنتی ویروس سیستم عامل رایانه و یا گوشی هوشمند است . بعضی از کاربران فکر می کنند فقط با یک بار نصب کردن این مدل نرم افزارها ، برای همیشه از حمله های سایبری ، ویروسی و ... راحت می شوند . این در صورتیست که کاربران باید برای حفظ و پیشرفت امنیت اطلاعات خود ، مثل آنتی ویروس‌های معتبر و اصل نصب شده خود را باید به ‌روزرسانی کنند .
به کارگیری هر سیستم دیگری از اکانت‌های خود را حذف کنید .
شما می‌توانید در زمان هک شدن یک دستگاه ، توانایی دسترسی به اکانت‌ها و حساب های کاربری خود را از کلیه ی دستگاه‌های دیگر تمام کنید و terminate بسیاری از سرویس‌ها و پیام رسان‌ها همانند تلگرام این قابلیت را دارند .
در صفحه های مجازی و اینترنتی خود اطلاع رسانی که هک شده اید .
و در آخر، کاربران به دلیل جلوگیری از درست شدن سوءتفاهم و عاقبت های احتمالی ، در صفحه های اجتماعی خود ، دیگران را از هک شدن حساب‌های شخصی خود در جریان بگذارید تا در صورت لو رفتن عکس ها و اطلاعات شخصی در فضای مجازی ، از مشکلات پیش رو جلوگیری نمایید .