چاپ
دسته: blog
بازدید: 1008

حذف رمز عبور ویندوز 10 توسط شرکت مایکروسافت ، مایکروسافت قصد دارد قدم بزرگی را در زمینه حذف رمز عبور ویندوز 10 بردارد به طوری که کاربران ویندوز 10 قادر خواهند بود که بدون رمز عبور بتوانند وارد حساب کاربری خوشان شوند.

در این صورت کاربران برای وارد شدن به حساب کاربری خود باید از اثر انگشت یا پین کد استفاده نمایند.


دلیل تصمیم حذف رمز عبور ویندوز 10


در پاسخگویی به این پرسش، سایت ورگا بیان داشت دلیل این تصمیم، بد بودن رمز عبور است. مثلا روش های احراز هویت دو مرحله ای بسیاری وجو دارند که کاربران بهتر است از انها استفاده کنند اما غالب کاربران تمایل دارند یک رمز عبور را در سایت های مختلف تکرار کنند. شرکت مایکرو سافت اعلام می کند با این حال که استفاده از یک رمز 4 رقمی راحت است اما استفاده از یک پین کد، امنیت بیشتری را به دنبال دارد. البته این کد به صورت فیزیکی هنگام خرید به کاربر داده شود.


تلاش مایکروسافت برای رهایی کاربران از رمزهای عبور پیچیده


ویندوز10 به منظور تامین امنیت حریم خصوصی کاربران، از یک قطعه چیپ امنیتی که مجهز به TRUSTED PLATFORM MODULE است. استفاده می کند، این قطعه بر روی دستگاه نصب شده است. مثلا اگر سرورها را خطری تهدید کند و رمز عبور آنها قابل هک باشد اما این پین از خطر در امان است. تلاش مایکرو سافت بر این است که کاربران از احراز هویت دو مرحله ای به منظور امنیت بیشتر استفاده کنند. در این حالت، احراز هویت به صورت یک اپلیکشن اعتبار سنج و یا توسط یک پیامک، یا کلیدهای امنیتی فیزیکی انجام می شود. از این پس کاربران می توانند با وارد کردن شماره موبایل خود در حساب کاربری میکروسافت ، قادر خواهند بود از ویندوز 10 استفاده کنند.


نتیجه پایانی


اگر تمامی شرکت های گوگل ، اپل و مایکروسافت، از روش های احراز هویت مانند اثر انگشت، اسکن عنبیه چشم و یا کلیدهای فیزیکی استفاده کنند، قدم بزرگی را برای تامین امنیت حساب کاربری کاربران برداشته اند.