دیزل ژنراتور

دیزل ژنراتور در میان مردم به عنوان یک برق اضطراری شناخته شد. با دیزل ژنراتور می توانید در زمانی که برق شهری قطع شده است و یا به آن دسترسی ندارید برق داشته باشید.


به معنی فنی دیزل ژنراتور وسیله ای می باشد که از دو بخش کاربردی به معنای موتور دیزلی و آلترناتور به وجود آمده است و توسط آن می شود با سوخت دیزل و یا همان گازوئیل در اندازه های گوناگون برق تولید بنماید.
هر یک از دو قسمت های اصلی همانند موتور و آلترناتور از اجزا و قسمت های مختلف به وجود آمده است. دیزل ژنراتور به معنای ساده همان موتور برق می باشد. موتوری که در دیزل ژنراتور به کار برده شده حرکت چرخشی را به وجود می آورد که این حرکت چرخشی را به برق تبدیل می نماید.
اجزای دیزل ژنراتور شامل:
موتور دیزل: تولید نمودن انرژی مکانیکی
آلترناتور: برای تبدیل نمودن انرژی مکانیکی به انرژی الکتریکی
فیلتر هوا: پاکسازی هوای داخل دیزل ژنراتور از ذره ها و گرد و غبار
فیلتر روغن: پاکسازی روغن موتور
فیلتر سوخت: پاکسازی سوخت قبل از انتقال به موتور
مخزن سوخت: جای ریختن گازوئیل
سیستم خنک کننده: منتقل نمودن گرمای به وجود آمده از دیزل ژنراتور به بیرون از دستگاه
سیستم کنترل: همانند مرکز فرمان در دیزل ژنراتور وظیفه ی اعلام نمودن خلاصه وضعیت دستگاه عبارت است از: مقدار کارکرد، بروز مشکل در نحوه کارکرد قسمت های مختلف را بر عهده دارد.
شارژ باتری: باتری موتور را شارژ نماید.
سیستم روغن کاری: بیشتر شدن عمر قطعه های متحرک
دیزل ژنراتور از مزایایی برخوردار هستند که این مزایا اعم از: دیزل ژنراتور ها در برابر موتورهای بنزینی از سوخت کمی برخوردار هستند.
موتور های دیزلی به علت استفاده از سوخت های دیزلی از لحاظ اقتصادی بصرفه می باشند. عمر مفید دیزل ژنراتورها چند برابر بیشتر از موتورهای بنزینی می باشد. استهلاک موتور های دیزل ژنراتور کم تر از دیگر موتورها می باشد.